هفت کاری که کارآفرینان با اعتماد به نفس انجام نمی دهند

اعتماد به نفس یکی از مهمترین شاخصه های کارآفرینان موفق است. اعضای تیم شما باید به شما و به تصمیمیات شما اعتماد داشته باشند تا مطمئن باشند در مسیر درست قرار دارند و بتوانند با خیال راحت نقش خود را ایفا کنند.

در این مطلب، به هفت کاری می پردازیم که به ندرت از کارآفرینان موفق مشاهده می شود و در بسیاری از موارد دلیل شکست افراد همین عادات بوده است.

Continue reading

هفت سوال کلیدی که باید قبل از شروع استارتاپ خود از خود بپرسید

این نوشته به هیچ عنوان یک فرمول موفقیت برای کسب و کارها ارائه نمی کند و چنین هدفی هم ندارد. در اطراف ما موارد موفق زیادی یافت می شوند که گاهی با راهکارهای کاملا متفاوت و حتی در تضاد با یکدیگر به موفقیت های بسیار بزرگ دست یافتند. پس به راحتی می توان نتیجه گرفت که یک فرمول از پیش تعیین شده و نوشته شده برای موفقیت وجود ندارد.

اما این موضوع به این معنی نیست که نباید از هر راه ممکن درصد احتمال موفقیت خود را بالا برد. قدم برداشتن و “انجام” یک کار مهمترین بخش آن است و حالا که در راه زندگی دادن به ایده خود هستیم، چرا به بهترین شکل آن را اجرا نکنیم؟ در ادامه به چند سوال می پردازیم که می توانند نقش تعیین کننده ای در شکل گیری ایده های ما و راهکار اجرایی آنها داشته باشند و احتمال موفقیت ایده و محصول ما را به مراتب بالا ببرند.

این هفت سوال را از خودتان، قبل از شروع کار بر روی محصول و ایده خود بپرسید تا مطمئن شوید که بر تمامی جوانب قضیه احاطه کامل دارید:

1. جنبه مهندسی: آیا می توانید تکنولوژی با جهش بزرگی رو به جلو را به جای فقط بهینه سازی های جزیی ایجاد کنید؟

2. جنبه زمانی: آیا همین الان بهترین زمان برای شروع این کسب و کار هست؟

3. جنبه مونوپولی: آیا شما با درصد زیادی از یک بازار کوچک شروع می کنید یا خیر؟

4. جنبه انسانی: آیا شما تیم درست و مناسب را در اختیار دارید؟

5. جنبه توزیعی: آیا شما توانایی و یا امکان نه تنها ساخت بلکه عرضه و تحویل محصول خود را به مشتریان دارید؟

6. جنبه پایداری: آیا بازار شما و موقعیت محصول شما 10 یا 20 سال آینده هنوز پا برجاست و معنایی دارد؟

7. و سوال طلایی: آیا شما موقعیت خاصی را در اختیار دارید که دیگران به آن دسترسی ندارند و یا از آن بی اطلاعند؟

Continue reading

کشف کارآفرینانه یا کنش کارآفرینانه

عیسی پریزادی

مقدمه

دنیای کسب وکار مملو از ایده هایی است که توسط افراد و شرکت های کارآفرین توسعه داده شده و در نهایت درصد اندکی از آنها تبدیل به نوآوری های اثربخش می شوند. تعداد تجربه های کارآفرینانه شکست خورده به حدی زیاد است که بسیاری از افراد در نتیجه عبرت گرفتن از این شکست ها، حتی فکر توسعه یک ایده کارآفرینانه را به خود راه نمی دهند. برای نمونه نتایج تحقیقات شرکت نیلسون نشان می دهد که از 11 هزار محصول مصرفی که طی دوره زمانی 2008 تا 2010 در آمریکای شمالی توسط افراد و شرکت های کارآفرین نوآور به بازار معرفی شده اند تنها 6 تا از آنها در سال اول فروش بیش از 25 میلیون دلار را تجربه کرده اند و در سال دوم نیز 90 درصد حجم فروش سال اول را حفظ کرده اند؛ یعنی تنها 0.05 درصد.
تجربه «شرکت های نوپا» هم به همین نحو است. بر مبنای تحقیق صورت گرفته توسط یکی از اساتید دانشگاه هاروارد، دکتر شیکار قوش، 75 درصد صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر نمی توانند وجوه سرمایه گذاری شده در شرکت های نوپا را برگردانند و 95 درصد از شرکت های نوپا اصولا نمی توانند به اهداف مالی نوشته شده در طرح کسب وکاری خود دست یابند. از نزدیک به بیش از 10 هزار شرکت نرم افزاری که توانسته اند بین سال های 2003 تا 2010 سرمایه مورد نیاز خود را از صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر دریافت نمایند تنها نزدیک به 40 شرکت در حال حاضر بیش از 1 میلیون دلار می ارزند. یعنی نزدیک به 0.4 درصد. بررسی های علمی نشان می دهد که نیمه عمر شرکت های نوپا نزدیک به 5 سال است. یعنی بیش از 50 درصد شرکت های نوپا آنقدر زنده نمی مانند که شمع روی کیک تولد 6 سالگی خود را فوت کنند.

ادامه این مقاله را در ادامه مطلب بخوانید

Continue reading

محل کار بهتری داشته باشیم (اینفوگرافیک)

چه دفتر کار بزرگی داشته باشد و چه در خانه کار کنید، متوجه می شوید که محل کار شما به طور مستقیم روی بازده شما تاثیر می گذارد و یک محل کار زیبا، راحت و به دور از عوامل حواس پرت کننده، تا چه اندازه روی نتیجه کار شما و حتی روحیه کار شما تاثیر بگذارد.

محل کار بهتر برابر است با محل کاری که اعضای تیم وقت بیشتری را در آن میگذرانند، بهتر و با آرامش تر کار می کنند و دیرتر خسته می شوند. این موارد همه چیزهایی است که شما می خواهید، حال چه کسب و کار خود را به تازگی شروع کرده باشید چه به فکر بهتر شدن وضعیت کارمندان شرکت خود و در پی گرفتن نتیجه بهتر باشید.

در ادامه اینفوگرافیکی از وبسایت Entrepreneur در همین باب برای شما آورده شده است.

Continue reading