موضوع فعالیت کسب و کارهای حوزه فناوری های اطلاعات و ارتباطات شامل چه بخش هایی می شود؟

به کارگیری اینترنت، وب، برنامه های کاربردی موبایل، بازی های رایانه ای، نرم افزار به عنوان سرویس، تجارت الکترونیکی، ویدئو و چندرسانه ای و رسانه به منظور برطرف کردن نیازهای مصرف کنندگان و کسب و کارها بدون محدودیت موضوعی

موضوع فعالیت کسب و کار های حوزه زیست فناوری و علوم و فناوری های شناختی شامل چه چیزهایی است؟

ژنتیک، ژنومیک، پروتئین، پروتئومیک، ترنسکریپتومیکس، متابولومیکس، فنوتیپ، فنومیکس، لیپیدومیکس، مهندسی بافت، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، بیوفیزیک، مجموعه بین رشته ای علوم شناختی شامل ترکیبی از موضوعات روانشناسی، عصب شناسی، فلسفه ذهن، زبانشناسی، انسان شناسی، هوش مصنوعی و ارتباطات انسان و رایانه و کاربردهای آنها در هوش مصنوعي، آموزش و یادگیری شناختي، روان درماني شناختي، پزشکی و درمان، شناخت اجتماعي و روان شناسي سياسي، روان شناسي تحليل اطلاعات و رسانه، مهندسي شناختي و ...

موضوع فعالیت انرژی های نو و تجدید پذیر شامل چه چیزهایی است؟

علوم و فناوری هایی که به تولید، تبدیل، انبارش و انتقال انرژی های نو می پردازد. انرژی هایی از قبیل، آبی، بادی، امواج، زمین گرمایی، زیست توده، خورشیدی، جزر و مد و ...

آیا در سایر حوزه های فناوری کسب و کار ایده ای مورد پذیرش قرار میگیرد؟

تعداد معدودی از پیشنهادات در حوزه های فناوری های ریزمقیاس، رباتیک، الکترونیک و مکاترونیک تنها در یکی از دو حالت زیر بررسی می شوند: یک- ایده هایی که با یک یا چند تا از سه حوزه اصلی فعالیت ما یعنی فناوریهای ارتباطات و اطلاعات، زیست فناوری و علوم شناختی و انرژی های نو همگرا باشند، در صورت داشتن شاخص های لازم پذیرش می شوند. دو- کسب و کاری که محصول یا خدمتی قابل عرضه داشته باشد و در زمینه تجاری سازی آن موفق نبوده باشد، قابل بررسی میباشد.

برای ورود به نوپایار چه چیزهایی لازم است؟

مهم ترین معیار ورود، وجود تیم است. تیمی متشکل از حداقل دو نفر. اعضای تیم باید دانش فنی لازم برای تولید محصول یا خدمت را داشته باشند.

چه طیفی از افراد می توانند عضو تیم ها باشند؟

طیف افراد را خود تیم ها مشخص می کنند. مطابق انتظار ما، کسب و کارهایی که در نوپایار مراحل اولیه بلوغ خود را طی خواهند کرد توسط تیم­ هایی به حیات خود ادامه خواهند داد که یا در همان آغاز یا در ادامه از افراد زیر تشکیل شده باشند. در واقع نوپایار در جستجوی این گونه افراد است:

 • جوانان و دانشجویانی که دانش و مهارت فنی دارند ولی هنوز وارد بازار کار نشده اند.
 • اساتید دانشگاهی که به تجاری کردن بخشی از دانش، تجربیات و نتایج پژوهش های خود متمایلند.
 • افرادی که ایده ای کارآفرینانه دارند ولی سرمایه کافی برای پیاده سازی آن ندارند.
 • افراد متخصصی که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند و دوست دارند کسب و کاری برای خودشان داشته باشند.
 • افرادی که سرمایه ی کمی دارند و دوست دارند با آن کاری راه بیاندازند، اما از هر کس که مشورت می گیرند پاسخشان این است که با این سرمایه کاری نمی توان کرد.
 • سرمایه گذارنی که دوست دارند کسب و کارهای جدید ایجاد کنند.
 • کسانی که هم ایده دارند، هم سرمایه، ولی نیاز به مشاور یا نیروی کار دارند.

ایده کسب و کار باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

اگر چه نو بودن ایده یک کسب و کار بسیار مهم است، اما نوپایار اصراری بر نو بودن ایده ندارد. از نظر نوپایار مهم اجرای خوب ایده است. ممکن است ایده شما کپی یک کسب و کار موجود باشد. اگر تیم شما از نظر فنی و اجرایی پتانسیل رقابت با کسب و کارهای رقیب را داشته باشد، و تعداد رقبای موجود خیلی زیاد نباشد، نوپایار از شما استقبال میکند.

آیا نوپایار در تشکیل تیم کمک می کند؟

بهتر است ابتدا تیم باشید و سپس به ما مراجعه کنید. اگر تیم نبودید از فرستادن سوابق خود برای ما خودداری نکنید چون ممکن است هم تیمهای موجود عضو بپذیرند. هم افرادی برای پیوستن به تیمهای جدید اعلام آمادگی کرده باشند.

تعداد پذیرش در هر سال چند تا است؟

تعداد دقیقی برای کسب و کارهای ورودی تعیین نشده است. از دیگر سو ما به دنبال این نیستیم که تعداد زیادی کسب و کار را پذیرش کنیم. ممکن است در یک سال اصلاً کسب و کاری پذیرفته نشود و در یک سال دهها کسب و کار پذیرفته شود. بیش از این که به عدد فکر کنیم به موفقیت و پایایی کسب و کارها فکر می کنیم.

آیا نام نویسی برای ورود به نوپایار طبق یک زمانبندی خاص صورت می گیرد؟

شما در هر زمانی می توانید برای همکاری با نوپایار و بهره مندی از خدمات ما ثبت نام کنید. در صورت تناسب کلی فرم تکمیل شده با معیارهای نوپایار و وجود ظرفیت خالی، با شما تماس گرفته می شود و اطلاعات تکمیلی از شما دریافت می شود. سپس زمان ارائه ی حضوری ایده و معرفی تیم شما، اعلام می گردد.

تیم ها برای پذیرش در عمل با چه فرآیندی مواجه اند؟

پس از تکمیل اطلاعات، یک یا دو جلسه مصاحبه برگزار می شود. پس از این مصاحبه ها یا تیم ها به عنوان گزینه مقدماتی برای ورود نامزد می شوند و یا این که رد می شوند. در صورت رد شدن یک جلسه مشاوره رایگان برای بهبود وضعیت تیم جهت برنامه های شخصی شان ارائه می شود و پس از این جلسه عملاً فرآیند پایان می یابد. در صورت نامزد شدن مقدماتی پس از مصاحبه، طی حداکثر دو ماه فعالیتهایی برای شناخت بیشتر تعریف میشود که تیم موظف به اجرای آن به صورت غیرمستقر و ارائه نتیجه این فعالیت ها در زمان های تعیین شده است. پس از این مرحله پذیرش نهایی صورت میگیرد و تیمها وارد نوپایار می شوند.

آیا تیمها باید لزوماً در محل نوپایار مستقر شوند؟

در نظر داشته باشید که حضور، پیگیری و کار سخت برای کسانی که مدعی کارآفرینی هستند یک اصل بدیهی است. به قول معروف آدم باید بالای سر کارش باشد. امّا نوپایار انعطاف پذیر است و در عصر ارتباطات کار از راه دور را تا جایی که برای تیم شما و البته نوپایار قابل رهگیری و کنترل باشد می پذیرد.

نوپایار چه امکاناتی در اختیار قرار می دهد؟

محل استقرار، لوازم اداری، لوازم ارتباطی مثل تلفن و اینترنت، مشاوره و هدایت و شتاب دادن به تبدیل ایده به کسب و کار، تأمین نیروی کار ستادی و جذب سرمایه گذار

علاوه بر خدمات عمومی شتاب دهنده، آیا نوپایار پول نقدی هم در اختیار تیم ها میگذارد؟

ما معتقدیم در زمینه تکنولوژی ایده ی خوب، مدل درآمدی مناسب و اجرای خوب مهمتر از پول است. همچنین معتقدیم که اگر از امکانات، آموزشها و مشاوره نوپایار به خوبی استفاده شود، کسب و کارتان به مرحله ای می رسد که بتواند مستقل از نوپایار پول جذب کند. از دیگر سو به نظر ما یکی از مهارتهای تیم باید ارائه خوب ایده و بازاریابی برای جذب پول باشد. ما نیمی از پول مورد نیاز شما را تا مرحله آماده سازی محصول یا خدمت برای ارائه به سرمایه گذارن در اختیار شما می گذاریم، مشروط بر این که خود شما هم نیمی از آن را بتوانید از دوست و آشنا تأمین کنید. ما در ازای این پول از شما سهام دریافت می کنیم. اما دوست نداریم سهام ما در مجموع از بیست درصد کل سهام کسب و کار شما بیشتر شود.

تیم ها در نوپایار چه چیزهایی یاد میگیرند؟

در نوپایار موضوعات مختلفی را تجریه خواهید کرد:

 • اعتبارسنجی ایده
 • توانایی چرخش در راهبرد و چرخش در ایده
 • توانایی تشخیص دام های راهبردی موفقیت
 • توانایی شناسایی رقبا
 • توانایی شناسایی مشتریان، تقسیم بندی بازار و تعیین مشتریان هدف
 • توانایی شناسایی مدل های درآمدی و انتخاب مدل/مدل های درآمدی مناسب
 • توانایی تعیین راهبردهای بازاریابی
 • توانایی انتخاب برند بر اساس فاکتورهای کلیدی موفقیت برند
 • بازاریابی عملیاتی برای فروش خدمت یا محصول
 • بازاریابی عملی برای جذب سرمایه
 • مباحث قانونی و حقوقی و فرایند عملیاتی ثبت شرکت

منظور از تأمین نیروی کار ستادی چیست؟

به منظور کاهش هزینه ها، نوپایار، عملیات هایی چون حسابداری و پاسخگویی به تلفن ها را در صورت درخواست تیم ها بر عهده می گیرد.

میزان سهامی که نوپایار در برابر خدمات خود دریافت میکند چقدر است؟

میزان سهام دریافتی نوپایار، بسته به نوع امکانات و خدماتی که به شما ارائه میدهد متفاوت است. در برابر خدمات عمومی شتاب دهنده ها، مشروط به این که تیم شما کامل باشد و ایده اولیه شما پذیرفته شود حداکثر تا 10 درصد سهام دریافت می گردد.

اگر کسی بخواهد در تیم های نوپایار کار کند و به همین خاطر نتواند از جای دیگری درآمد داشته باشد، آیا نوپایار برای تأمین هزینه های روزمره اش کمکی می کند؟

هر کسی که می خواهد کارآفرینی کند باید سختی هایی را بپذیرد. نوپایار ترجیح میدهد کمکی نکند. اگرچه درخواست کمک از نوپایار نکته مثبتی نخواهد بود، اما نوپایار یار شماست و در حد امکاناتش شما را در مشکلاتتان یاری خواهد داد.

مدت زمان استقرار در نوپایار چقدر است؟

ما ترجیح میدهیم کسب و کارهایی را انتخاب کنیم که دوره استقرارش حدود 6 ماه باشد. اما این بدین معنی نیست که این دوره نمی تواند بیشتر باشد. برخی از کسب و کارها ممکن است واقعاً به زمان بیشتری نیاز داشته باشند. در هر صورت طول زمان استقرار قبل از ورود تیم مشخص می شود.

اگر ایده از سوی نوپایار ارائه شود، تعامل طرفین چگونه خواهد بود؟

از نظر ما ایده بسیار ارزشمند است. آن قدر ارزشمند است که ما آن را به راحتی در اختیار کسی قرار نمی دهیم. امّا اگر تیم مناسبی برای اجرا پیدا شود و ما تصمیم بگیریم یک ایده خوب را با آنها به اشتراک بگذاریم، شرایط هیچ تفاوتی با شرایطی که ایده متعلق به نوپایار نباشد نمی کند.

پس از پایان دوره استقرار چه اتفاقی می افتد؟

هر کسب و کار پس از پایان این دوره باید بتواند مستقل شود و اگر سرمایه نیاز داشته باشد باید بتواند جذب کند. اما این بدین معنی نیست که ما شما را تنها می گذاریم. ما نیز به عنوان سهامدار در کنار شما خواهیم بود.